BARWY MEKSYKU

2013-04-03 00:00:00

24 maja, piątek, godz. 18.00 - otwarcie wystawy, Muzeum Mazurskie w Szczytnie.

BARWY MEKSYKU

policjant - podróżnik - fotoreporter - dziennikarz

Ryszard Sobolewski
 
o sobie
 
Pasja fotografowania ogarnęła mnie już w szkole podstawowej. W szkole średniej w Węgrowie prowadziłem pracownie fotograficzną. Wykonywałem zdjęcia reklamujące szkołę, a także w tym okresie moje zdjęcia ukazały się pierwszy raz na wystawach fotograficznych. Również po raz pierwszy zostały opublikowane w prasie lokalnej w „Tygodniku Siedleckim”.
Zawodowo jestem oficerem policji i tutaj też nie rozstaję się z fotografią. Jestem ekspertem fotografii kryminalistycznej w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Głównej Policji w Warszawie. Wykonuję ekspertyzy kryminalistyczne, w których dokumentacja fotograficzna odgrywa istotną rolę. Kształcę przyszłych ekspertów fotografii, prowadzę szkolenia dla sędziów, prokuratorów oraz funkcjonariuszy pionów operacyjnych policji, odnośnie do zastosowania i możliwości różnych technik fotograficznych w badaniach kryminalistycznych. Ponadto współpracuję ze specjalistycznymi pismami takimi jak: „Problemy Kryminalistyki”, „Foto - Kurier”, „Ochrona Zabytków”, „Gazeta Policyjna”, „Poznaj Świat”. Jestem autorem licznych artykułów dotyczących problematyki fotografii badawczej - kryminalistycznej. Zdjęcia mojego autorstwa wykorzystywane są przez ekspertów różnych dziedzin. Od 2002 r. jestem członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej.
 
Moje publikacje okraszone wieloma zdjęciami znajdują się w licznych wydawnictwach, np.: Problemy kryminalistyki nr 217/1997 - „Aparat fotograficzny Nikon F 5 - nowe możliwości dla profesjonalistów”.
 
Jestem autorem i współautorem kilkudziesięciu publikacji, a także autorem zdjęć do książek
i czasopism w kraju i zagranicą. W 2010 r. za wieloletnie propagowanie kultury meksykańskiej jako jeden z 20 dziennikarzy z całego świata zostałem zaproszony do Meksyku i przyjęty przez prezydenta Felipe Calderona.
 
Będąc dzieckiem marzyłem, aby w dorosłym życiu zostać fotoreporterem, policjantem, dziennikarzem albo podróżnikiem.
W zasadzie ziściły się moje wszystkie marzenia. Jestem jednocześnie policjantem, fotoreporterem, dziennikarzem, a niekiedy także podróżnikiem. Dowodem tego są zasygnalizowane powyżej liczne publikacje, a także zorganizowanych ponad sto dziewięćdziesiąt wystaw fotograficznych z odbytych podróży. Fascynujące mnie od dawien dawna kraje Ameryki Łacińskiej przyciągają mnie jak magnes. Zwiedziłem niemal wszystkie kraje z tego rejonu. Podróżowałem także przez dżunglę wodami Amazonki, Ukajali i Yarapy. W 2012 z ostatniej podróży przywiozłem piękne zdjęcia z Panamy, Kostaryki, Nikaragui i Wenezueli.
Jednak marzenia spełniają się.
 
Honorowy patronat nad wystawą objęła
AMBASADA MEKSYKU

 

 

 

Kalendarium

« wtorek, 28 czerwca 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

wtorek 28 Czerwca
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu:
  • Centrum Spotkań Europejskich