24 stycznia 2014 r., piątek, godz. 18.00, Spotkanie autorskie, Muzeum Mazurskie w Szczytnie.
Dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum w Szczytnie
Kierownik Muzeum Mazurskiego w Szczytnie
Zapraszają
do Muzeum Mazurskiego w Szczytnie
na spotkanie autorskie oraz promocję najnowszej książki
dr Zbigniewa Kudrzyckiego
GRANICA POLSKO-ROSYJSKA
PRZYLEGAJĄCA
DO MORZA BAŁTYCKIEGO
1945-1958
Zbigniew Kudrzycki - nauczyciel historii w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rozogach, posiada stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii, który uzyskał w 2002 r. na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor kilkudziesięciu prac naukowych. Specjalizuje się w historii Mazur XIX i XX wieku oraz pogranicza mazursko-kurpiowskiego. Prowadzi również badania w zakresie stosunków polsko-rosyjskich w XX wieku. Redaktor naczelny Rocznika Mazurskiego. Członek Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie i Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego im. Adama Chętnika w Ostrołęce. Jest współpracownikiem: Instytutu Stosunków Międzynarodowych Wydziału Nauk Historycznych i Katedry Europy Wschodniej Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK w Toruniu.
***
(...) Ważna praca przedstawiająca problematykę stosunków polsko-rosyjskich po 1945 r., w zakresie kształtowania się północnej granicy państwa polskiego z ZSRR. Autor przedstawił problem wytyczenia granicy z Rosją w byłych Prusach Wschodnich na tle stosunków międzynarodowych z uwzględnieniem istotnych aspektów prawnych związanych z jej wytyczeniem. Zaprezentowane działania dyplomatyczne i polityka faktów dokonanych stosowana przez Stalina, pozwalają zrozumieć i poznać aktualny przebieg granicy między Polską a Rosją.
z rec. prof. dr hab. Stanisława Gajewskiego
***
(...) Bogato udokumentowana książka, na podstawie dotąd niewykorzystanych źródeł, poświęcona ważnej tematyce kształtowania się granic państwa polskiego po II wojnie światowej. Autor wyjaśnił przyczyny wytyczenia i przedstawił proces delimitacji granicy polsko-rosyjskiej w byłych Prusach Wschodnich, rozdzielającej na dwie części region historyczny, geograficzny, gospodarczy i kulturowy. Istotnym walorem pracy stało się pokazanie pozycji polityków komunistycznego ośrodka władzy w Polsce wobec ZSRS, w sprawach istotnych dla państwa polskiego.
z rec. prof. dr hab. Zbigniewa Karpusa
Organizacja:
- MUZEUM MAZURSKIE W SZCZYTNIE ODDZIAŁ MUZEUM WARMII I MAZUR W OLSZTYNIE
- MUZEUM WARMII I MAZUR W OLSZTYNIE
- TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ MUZEUM W SZCZYTNIE
Pobierz PDF